Odciski na stopach: objawy i postępowanie

Odcisk to miejsce, w którym skóra stała się grubsza i twardsza w wyniku narażenia na wielokrotne tarcie i ucisk średniej intensywności. To reakcja obronna organizmu, chroniąca głębsze partie skóry.

Czym jest odcisk?

Odcisk to nagniotek o kształcie odwróconego stożka, który rośnie wgłąb skóry. Powstaje  w wyniku nadmiernego tarcia i ucisku.

Jak wygląda odcisk?

Odciski mają wygląd okrągłego wybrzuszenia stwardniałej skóry. Widoczna część odcisku zwykle jest okrągła, ale twardy rdzeń jest cienki i zwęża się ku dołowi. Początkowo odciski są stosunkowo niewielkie. Z czasem ulegają powiększeniu  wywołując ból spowodowany uciskiem wrastającego wgłąb skóry korzenia odcisku.

Gdzie powstają odciski?

Odciski najczęściej pojawiają się na obszarach gdzie skóra przylega do kości – na opuszkach lub bokach palców u stóp,  na halluksach, ale mogą też pojawić się na podeszwie stopy. Ze względu na umiejscowienie (stopa) oraz bolesność mogą powodować ogromny dyskomfort podczas chodzenia.

Istnieją trzy rodzaje odcisków na stopach

Odciski miękkie

Odciski miękkie pojawiają się na wilgotnej skórze, zwykle pomiędzy przylegającymi do siebie palcami. Ze względu na ciepłe i wilgotne środowisko w tym obszarze odciski pozostają wilgotne i miękkie. Odciski pomiędzy palcami u stóp pojawiają się w wyniku narażenia skóry na tarcie, np. podczas chodzenia w ciasnych, szpiczasto zakończonych butach, kiedy dochodzi do tarcia pomiędzy przylegającymi placami.

Odciski twarde

Odciski twarde pojawiają się na suchych, płaskich obszarach skóry, zwykle w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się kość, np. na opuszkach palców u stóp, które były ściśnięte w butach, co spowodowało ucisk kości na skórę. Odciski twarde (odciski na palcach u stóp) są zwykle małe, twarde i okrągłe, z wyraźnie wydzielonym obszarem skóry i mogą wyglądać jak wybrzuszenia stwardniałej skóry.

Odciski ziarenkowate

Odciski ziarenkowate to małe, twarde i okrągłe punkty na skórze, które zwykle pojawiają się na podeszwie stopy z obszarami suchej skóry. Odciski ziarenkowate powstają w wyniku nadmiernego ucisku i tarcia.

Kurzajka a odcisk

Czasami odciski ziarenkowate (odciski na podeszwie stopy) trudno odróżnić od kurzajek na stopie. Zmiany te mają jednak odmienną przyczynę powstawania: kurzajki, w odróżnieniu od odcisków, są wynikiem zakażenia wirusem. Aby odróżnić odcisk od kurzajki, należy dokładnie przyjrzeć się zmianie: kurzajki zwykle mają małe, brązowe lub czarne kropki wewnątrz i zmieniają kształt naturalnych linii na podeszwie stopy. Takie cechy nie są nigdy obserwowane w przypadku odcisków.

Usuwanie odcisków

Znanych jest kilka metod leczenia odcisków polegających na ich usunięciu . Metody te różnią się skutecznością. Dowiedz się, jak pozbyć się odcisków na stopach.

  • Użyj plastrów na odciski Salvequick z kwasem salicylowym, który skutecznie usuwa odciski na stopach.
  • Możesz użyć specjalnego aplikatora w formie „długopisu” do usuwania odcisków.
  • Wymocz stopy w letniej wodzie przez 10–20 minut, aż skóra zmięknie. Następnie ostrożnie użyj pumeksu lub pilnika do stóp, aby usunąć nadmiar stwardniałej skóry na stopach. Zastosuj nawilżający  krem do stóp.

 

Jak działają plastry na odciski?

Aby skutecznie pozbyć się odcisku, użyj plastra na odciski zawierającego kwas salicylowy, np. plastra na odciski Salvequick. W centralnej części plastra na odciski Salvequick znajduje się kompres z kwasem salicylowym, który ułatwia usuwanie odcisków i modzeli. Plaster posiada miękką obręcz wokół kompresu z kwasme salicylowym, dzieki czemu pomaga zmniejszyć ucisk i tarcie w miejscu odcisku i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Używając produkty z kwasem salicylowym, zachowaj ostrożność i stosuj się do instrukcji użycia ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry wokół odcisku.

 

Co powoduje odciski na stopach? Przyczyny powstawania odcisków

Odciski powstają często w wyniku regularnego używania źle dopasowanych lub ciasnych butów, a także butów na wysokim obcasie. Jeśli but  wielokrotnie ociera i uciska określony obszar stopy, może pojawić się odciskm który chroni skórę przed  tarciem.

Zachowaj ostrożność stosując plastry na odciski!

Plastry na odciski Salvequick nie powinny używać osoby chore na cukrzycę, nadwrażliwe na działanie kwasu salicylowego lub ze słabym ciśnieniem krwi. Kobiety w ciąży oraz dzieci: stosować wyłacznie po konsultacji z lekarzem.W razie kontaktu zdrowej skóry z kwasem salicylowym może dojść do jej uszkodzenia. Plaster ochronny zawiera 0,4 g/g (40%) kwasusalicylowego.Plaster należy wyrzucić natychmiast po użyciu, zachowując przy tym ostrozność i unikając kontaktu ze zdrową skórą, aby zapobiec rozprzestrzenianiu sie infekcji.

Odciski na stopach – jak zapobiegać?

Aby zapobiegać powstawaniu odcisków, musisz ograniczyć sytuacje, w których dochodzi do tarcia i ucisku na skórę.

  • Używaj obuwia i nie chodź boso. Chodząc boso, narażasz skórę na ucisk i tarcie ze strony podłoża, co może powodować odciski.
  • Używaj dobrze dopasowanego obuwia. Zdecydowanie najczęstszym powodem odcisków jest źle dobrane obuwie, które jest źródłem tarcia i ucisku na stopę. W związku z tym należy nosić obuwie, które nie jest ani zbyt ciasne, ani zbyt szerokie, na płaskim lub niewysokim obcasie, które nie ma zbyt twardej podeszwy ani niefortunnie umieszczonych szwów. Buty nie powinny cisnąć czy też trzeć o stopy ani narażać ich na nadmierny ucisk.
  • Unikaj ciasnych butów na wysokim obcasie, zwłaszcza zakończonych szpiczastymi noskami, które ściskają palce i powodują, że kości uciskają skórę. W bucie powinno być wystarczająco dużo miejsca na palce, tak aby można było nimi poruszać. Zbyt duże czy szerokie obuwie również nie jest właściwe, ponieważ powoduje częste suwanie się stopy i tarcie o but. Unikaj butów z twardą podeszwą bez wyściółki czy wkładki. Jeśli szwy na butach są w niewłaściwym miejscu, mogą trzeć o stopy i spowodować podrażnienie.
  • Nosząc buty, zakładaj skarpetki. Jeśli nosisz buty  bez skarpetek lub sandały może dochodzić do tarcia buta o stopę. Używaj dobrze dopasowane,  wygodne skarpety. W razie potrzeby używaj  skarpet, które są miękkie i grubsze w miejscach  narażonych na powstawanie odcisków.
  • Obcinaj paznokcie na krótko. Jeśli paznokcie u stóp są zbyt długie, mogą uciskać palce w bucie i powodować powstanie odcisku.
  • Używaj akcesoriów ochronnych, np. podpiętek, wkładek, separatorów palców czy niezawierających leków ochraniaczy przed odciskami w miejscach najbardziej narażonych na tarcie.

Bibliografia:

1177 Vårdguiden (2022). Förhårdnader och liktornar. [2022-05-17]
Cleveland Clinic (2019). Corns and calluses. [2022-05-17]
Mayo Clinic (2022). Corns and calluses. [2022-05-17]

Może zainteresuje Cię także...