Opatrywanie ran: leczenie i gojenie

Gdy Twoja skóra ulegnie zranieniu lub uszkodzeniu, zadbaj o jej właściwe opatrzenie. Ranę należy oczyścić oraz zabezpieczyć przed utratą wilgotności i infekcją.

Jak prawidłowo opatrzyć ranę

Gdy Twoja skóra ulegnie zranieniu lub uszkodzeniu, zadbaj o jej właściwe opatrzenie. Ranę należy oczyścić oraz zabezpieczyć przed utratą wilgotności i infekcją.

1.

Zacznij od umycia rąk i oczyszczenia skóry wokół rany, by zapobiec jej skażeniu przez zanieczyszczenia.. Następnie oczyść ranę, spłukując z niej zabrudzenia i bakterie  strumieniem letniej wody z delikatnym mydłem lub roztworem soli fizjologicznej. Możesz również zastosować specjalny płyn przeznaczony do oczyszczania ran. Osusz skórę wokół rany i pozostaw ją na powietrzu przez kilka minut do całkowitego wyschnięcia.

2.

Zabezpiecz ranę przed kontaktem z brudem i bakteriami, nakładając plaster. Wybierz odpowiedni rozmiar plastra, aby opatrunek przykrył całą ranę. Najlepsze zabezpieczenie zapewnia plaster, który ściśle przylega do skóry ze wszystkich stron i utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności, przyspieszając proces gojenia. Proces gojenia przebiega szybciej w warunkach dobrego odizolowania rany i  odpowiedniej wilgotności niż w środowisku suchym i przewiewnym. Zmniejsza się wówczas ryzyko pozostania blizny i zainfekowania rany.

3.

Chroń ranę plastrem aż do jej całkowitego zagojenia, by zapewnić ochronę rany przed zanieczyszczeniami i bakteriami ze środowiska zewnętrzengo. Zmieniaj plaster i oczyszczaj ranę codziennie, by zapewnić jej prawidłowe gojenie i zapobiec infekcjom (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Zmianiaj plaster także w sytuacji, gdy ulegnie zabrudzeniu lub nasiąknie. Początkowe lekkie rozgrzanie i zaczerwienienie skóry wokół rany nie jest niepokojącym objawem, jednak regularnie upewniaj się, że nie rozwija się infekcja.

Więcej informacji na temat znaczenia wilgoci w procesie gojenia się ran

Największym mitem dotyczącym gojenia się ran jest przekonanie, że rany powinny pozostać odkryte, wystawione na działanie powietrza, które wysuszy ranę. Z tego powodu wiele osób nie stosuje żadnego opatrunku ani plastra na uszkodzoną skórę.  Takie postępowanie nie jest zalecane.

Badania naukowe potwierdzają, że rany goją się szybciej w środowisku wilgotnym, a nie w suchym, ponieważ podziały komórkowe zachodzą szybciej właśnie w środowisku wilgotnym. Ponadto, w takich warunkach gojenia się rany maleje ryzyko pozostania blizny oraz rozwinięcia się infekcji*. W środowisku wilgotnym komórki skóry migrują szybciej, co skutkuje nawet dwukrotnie szybszym zagojeniem się rany. W wilgotnym środowisku komórki w jamie rany swobodniej przemieszczają się w celu jej zasklepienia, stąd mniejsze ryzyko pozostania blizny. Wilgotne środowisko zapewnia również optymalne warunki dla komórek zwalczających bakterie, stąd ryzyko rozwinięcia się infekcji jest mniejsze.

Innymi słowy, wilgotne środowisko rany przyspiesza proces gojenia oraz zmniejsza ryzyko infekcji i pozostania blizny. Aby zapewnić optymalne warunki wilgotności dla prawidłowego gojenia, opatrunek powinien szczelnie zakrywać ranę. Stosuj plastry, które ściśle przylegają do skóry z każdej strony opatrunku i umożliwiają zrównoważone odprowadzanie wilgoci przez materiał. Upewnij się, że opatrunek pod plastrem zakrywa całą ranę.

*Winter GD. Formation of the Scab and the Rate of Epithelization of Superficial Wounds in the Skin of the Young Domestic Pig. Nature 1962; 193; 293-4

Plastry utrzymujące wilgotne środowisko wokół rany:

Plastry Salvequick Aqua Block umożliwiają gojenie się rany w środowisku wilgotnym, przyśpieszają proces gojenia oraz zmniejszają ryzyko pozostania blizny i rozwinięcia się infekcji. Plastry te są całkowicie wodoodporne i oddychające.

Etapy gojenia się rany

W uproszczeniu w procesie gojenia można wyróżnić trzy etapy gojenia się rany:

1. Faza zapalna

Faza stanu zapalnego rozpoczyna się w momencie powstania rany. Uszkodzona tkanka czerwienieje, puchnie i staje się tkliwa. W miejscu rany pojawiają się białe krwinki, podstawowy element układu immunologicznego, których funkcją jest ochrona przed infekcją. Krwinki czerwone, fibryna i trombocyty tworzą warstwę uszczelniającą ranę. Ta faza trwa od dwóch do czterech dni.

2. Faza wytwórcza (proliferacji)

Białe krwinki zaczynają naprawiać uszkodzoną tkankę. Komórki skóry zaczynają się dzielić, aby mogły doprowadzić do zarośnięcia się uszkodzonej tkanki, natomiast wewnątrz nowej tkanki pojawiają się nowe naczynia krwionośne. Ta faza trwa od kilku dni do kilku tygodni w zależności od rozmiaru rany.

3. Faza przebudowy

Ostatni etap gojenia się rany może trwać do kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet kilku lat, zależnie od charakteru i rozległości rany. To okres, w którym nowa tkanka staje się coraz mocniejsza. Naczynia krwionośne, które nie są już potrzebne zanikają, co powoduje zmianę koloru blizny na jaśniejszy.

Może zainteresuje Cię także...