Mity na temat gojenia się ran

Mit 1: Rany należy wietrzyć, aby przeschły

Prawda: Nie należy wystawiać ran na działanie powietrza oraz doprowadzać do ich wyschnięcia. Rana powinna być czysta, wilgotna i zabezpieczona. Ranę należy zakryć plastrem, aby utrzymać jej wilgotność pod opatrunkiem, i tym samym przyśpieszyć proces gojenia i zmniejszyć ryzyko pozostania blizny.

Mit 2: Należy oderwać strup

Prawda: Strupa nie wolno odrywać ani zdrapywać. Oderwanie strupa zaburza proces gojenia się rany, gdyż wraz ze strupem odrywana jest nowo powstała tkanka, a komórki na krawędziach rany nie mogą jej zamknąć bez strupa.

Mit 3: Woda morska jest dobra na rany

Prawda: Woda morska nie jest „dobra na rany”. Woda przy brzegu morza może zawierać zanieczyszczenia oraz bakterie, które po przedostaniu sie do rany mogą ulec szybkiemu namnożeniu. W konsekwencji może  dojść do zainfekowania rany i spowolnienia procesu gojenia.

Mit 4: Do oczyszczenia rany należy użyć alkoholu

Prawda: Nie należy używać alkoholu do oczyszczenia rany. Przetarcie rany alkoholem uszkadza tkankę i spowalnia proces gojenia. Dzieje się tak, ponieważ alkohol niszczy nie tylko bakterie, ale uszkadza również komórki skóry. Ponadto alkohol wywołuje efekt szczypania i pieczenia po zastosowaniu na ranę, co jest szczególnie niepożądane w przypadku dzieci, osób starszych i innych o wrażliwej skórze.

Mit 5: Plastry z tworzywa nie przepuszczają powietrza („nie oddychają”)

Prawda: Plastry z tworzywa przepuszczają powietrze. Wszystkie plastry Salvequick są oddychające (przepuszczają powietrze), ale na rynku można spotkać również  plastry innych producentów, które nie mają takich właściwości. Salvequick ma w swojej ofercie również plastry, które są w 100% wodoodporne i jednocześnie oddychające. Chronią przed przedostaniem się wody z zewnątrz do rany, a jednocześnie pozwalają na jej odprowadzanie ze środowiska rany.

Mit 6: Pęcherze należy przekłuwać

Prawda: Nie należy przekłuwać pęcherzy. Pęcherz i płyn, który znajduje się wewnątrz, chronią regenerującą się pod spodem skórę oraz jej wewnętrzne warstwy przed uszkodzeniami.

Mit 7: Stosowanie plastra może powodować namnażanie się bakterii

Prawda: Ranę należy przykryć plastrem, aby chronić ją przed bakteriami. Plaster zabezpiecza przed przedostaniem się bakterii do rany, jeśli  dobrze przylega do skóry z każdej strony rany. Salvequick ma w ofercie wiele plastrów zapewniających ochronę z każdej strony.

Mit 8: Niewielkie skaleczenia należy pozostawić bez opatrywania

Prawda: niewielkie skaleczenia również wymagają prawidłowego opatrzenia i zabezpieczenia. W przeciwnym razie może pojawić się infekcja i doprowadzić do problemów zdrowotnych. Wszystkie skaleczenia należy dokładnie oczyścić i zabezpieczyć plastrem.

Może zainteresuje Cię także...