Kurzajki: objawy i leczenie

Kurzajki, to potoczna nazwa brodawek, czyli zmian skórnych spowodowanych przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajka zwykle wygląda jak małe wybrzuszenie na skórze.

Czym są kurzajki?

Kurzajki to grudkowate narośle na skórze wywołane infekcją wirusem HPV, który wniknął w głąb skóry poprzez pęknięcie lub przecięcie na jej powierzchni. Najczęściej występują się na dłoniach lub stopach, ale mogą też pojawić się w innych miejscach. Kurzajki występują szczególnie często u dzieci. Zazwyczaj nie są bolesne, ale może się zdarzyć, że będą powodowały ból i swędzenie, zwłaszcza jeśli są narażone na ucisk podczas chodzenia.

Przyczyny powstawania kurzajek

Kurzajki wywołuje wirus HPV. Wirus ten jest wysoce zaraźliwy i sprzyja mu środowisko ciepłe i wilgotne. Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub pośrednio np. poprzez kontkat stóp z mokra podłogą w trakcie pobytu na basenie, korzystanie z publicznych pryszniców, sauny itp. Nie u każdej osoby, która miała kontakt z wirusem, dojdzie do powstania kurzajek.

Rodzaje kurzajek

Dotychczas zidentyfikowano wiele typów kurzajek. Do najczęstszych należą kurzajki zwykłe lub kurzajki na stopach, które występują pojedynczo lub w skupisku. Zwykle zanikają samoistnie, bez wdrożonego leczenia, ale mogą utrzymywać się kilka miesięcy lub nawet lat. Niekiedy należy wdrożyć leczenie.

Jak wyglądają kurzajki?

Oto kilka charakterystycznych cech umożliwiających rozpoznanie kurzajki.

  • Zwykłe kurzajki mają wygląd wybrzuszonych, szorstkich narośli o ziarnistej, nierównomiernej strukturze i zaokrąglonym szczycie. Zmiany mogą mieć małe ciemne plmaki na środku i kalafiorowaty wygląd. Linie na skórze na kurzajce są zazwyczaj zniekształcone. Kurzajki często pojawiają się na palcach i dłoniach i zwykle są bezbolesne, ale mogą być wywoływać ból przy dotknięciu.
  • Kurzajki na stopach najczęściej pojawiają się na podeszwie stopy w miejscach o największym obciążeniu. Kurzajki na stopach wyglądają jak szorstkie, ziarniste narośle z maleńkimi czarnymi kropkami będącymi zmakniętymi skrzepliną naczyniami.  Linie na skórze na kurzajce są zazwyczaj zniekształcone. Kurzajki na stopach występują pojedynczo lub w skupisku (kurzajki mozaikowe). Często wnikają głeboko do skóry powodując duży ból i dyskomfort.

 

Kurzajka a odcisk

Jeśli kurzajka na stopie rośnie do wewnątrz, może być pomylona z odciskiem, który wygląda podobnie. Jak je odróżnić? Odciski nie mają czarnych punktów/ kropek na powierzchni i nie zniekształcają naturalnych linii na stopie, co ma miejsce w przypadku kurzajek.

Usuwanie kurzajek

Kurzajki zwykle zanikają samoistnie, jednak stan ten może utrzymywac się długo. Co wiecej, może dojść do rozprzestrzeniania choroby na inne obszary skóry lub dojść do zarażenia innej osoby. Niektóre kurzajki są bolesne i mogą powodować uczucie wstydu. Jeśli kurzajki są problemem dla Ciebie, istnieje kilka sposobów, aby je wyleczyć. Oto trzy wskazówki, jak pozbyć się kurzajek:

Jak pozbyć się kurzajki:

  • Plastry na kurzajki: Na przykład plastry na kurzajki Salvequick z kwasem salicylowym. Ta metoda leczenia kurzajek jest skuteczna i bezbolesna.
  • Krioterapia (zamrażanie kurzajek) to metoda polegająca na wymrożeniu kurzajki i może być bolesna. Zabieg krioterapii wykonywane jest przez osobę z wykształceniem medycznym lub można go wykonać samodzielnie w domu, z użyciem odpowiedniego leku bez recepty.
  • Żel lub sztyft do usuwania kurzajek zawierający kwas trójchlorooctowy (TCA) lub kwas mrówkowy (leki bez recepty)

Jak działają plastry na kurzajki?

Plastry na kurzajki zawierają kwas salicylowy, który wspomaga ich usuwanie. Plastry na kurzajki z kwasem salicylowym to skuteczna i bezbolesna metoda leczenia kurzajek. Na środku plastra znajduje się kompres z kwasem salicylowym, który uszkadza komórki skóry w obrębie kurzajki. Plaster ten również chroni kurzajkę w okresie leczenia, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania infekcji. Stosując produkty z kwasem salicylowym zachowaj ostrożność i stosuj się do instrukcji użycia ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry wokół odcisku.

Jak używać plastrów na kurzajki Salvequick:

  1. Przed aplikacją plastra namocz kurzajkę w ciepłej wodzie przez 5 minut.
  2. Oczyść i osusz skórę, upewniając się, że obszar, na który chcesz nakleić plaster, nie jest natłuszczony kremem ani olejkiem.
  3. Usuń papier zabepieczający, unikając dotykania strony adhezyjnej plastra.
  4. Nałóż plaster z opatrunkiem z kwasem salicylowym bezpośrednio na kurzajkę, tak aby jego centralna część znajdowała się na kurzajce. Upewniaj się, że krawędzie plastra ściśle przylegają do skóry.
  5. Pozostaw na skórze, aż plaster sam zacznie się odklejać, jednak nie dłużej niż przez 48 godzin.
  6. Przed usunięciem kurzajki namocz zmieniony obszar skóry przez 5 minut w ciepłej wodzie.
  7. W razie potrzeby powtórz czynność powtórzyc. Nie stosuj dłuzej niż 14 dni.

Zachowaj ostrożność, stosując plaster na kurzajki Salvequick

Plastrów na kurzajki Salvequick nie powinny używać osoby chore na cukrzycę, nadwrażliwe na działanie kwasu salicylowego lub ze słabym ciśnieniem krwi. Kobiety w ciąży oraz dzieci: stosować wyłacznie po konsultacji z lekarzem.W razie kontaktu zdrowej skóry z kwasem salicylowym może dojść do jej uszkodzenia. Plaster ochronny zawiera 0,4 g/g (40%) kwasu salicylowego. Plaster należy wyrzucić natychmiast po użyciu, zachowując przy tym ostrozność i unikając kontaktu ze zdrową skórą, aby zapobiec rozprzestrzenianiu sie infekcji.

Czy kurzajki są zaraźliwe?

Tak, w dalszej części tego artykułu znajdziesz informacje na temat wirusa HPV powodującego kurzajki. Istnieje jednak kilka sposobów, aby ochronić się przed powstaniem kurzajek:

  • Zawsze noś klapki i nie chodź boso w szatniach, prysznicach publicznych, na pływalni i w innych wilgotnych miejscach publicznych.
  • Zapobiegaj przesuszaniu i pękaniu skóry.
  • Wszelkie skaleczenia i zadrapania oczyszczaj i zabezpieczaj plastrem.
  • Unikaj współdzielenia lub pożyczania ręcznika, butów, obcinacza do paznokci, maszynki do golenia, pilniczka do paznokci i podobnych przedmiotów higieny osobistej.
  • Przed użyciem czyść sprzęt na siłowni.
  • Nie nakłuwaj ani nie drap własnych ani cudzych kurzajek.
  • Nie używaj tego samego pumeksu lub pilnika na kurzajkach i na zdrowej skórze.
  • Dokładnie i regularnie myj ręce, zwłaszcza jeśli doszło do kontaktu z osobą, która ma kurzajki.
  • Jeśli już masz kurzajkę, możesz zapobiec jej rozprzestrzenianiu poprzez jej zakrycie, np. plastrem na kurzajki Salvequick lub bandażem. Zmieniaj codziennie skarpetki i dbaj o czystość i suchość stóp.

Bibliografia:

  • 1177 Vårdguiden (2021). Vårtor på händer och fötter. [2022-05-17]
  • American Academy of Dermatology. Warts. [2022-05-17]
  • Harvard Health Publishing (2022). How to get rid of warts. [2022-05-17]

Może zainteresuje Cię także...