Zapobieganie i postępowanie przy pęcherzach

 

Czym są pęcherze na stopach lub dłoniach?

Pierwsze objawy towarzyszące trworzącym się pęcherzom to lokalne zaczerwienienie i zwiększona drażliwości skóry. W kolejnym etapie powstaje kopułka wypełniona przejrzystym płynem pomiędzy zewnętrznymi warstwami skóry. To reakcja obronna organizmu na ucisk lub uraz skóry.

Co powoduje pęcherze?

Pęcherze powstają w wyniku bardzo intensywnego tarcia o skórę, zwykle przez skarpetkę lub but, który trze o zewnętrzną warstwę skóry. Pęcherze na stopach zwykle pojawiają się, gdy używamy nowych lub ciasnych butów, sandałów lub butów na wysokim obcasie bez skarpetek. Ryzyko powstania pęcherza zwiększa się, gdy stopy są rozgrzane i spuchnięte, np. podczas treningu, chodzenia lub upału.

Czy należy przebijać pęcherz?

Nie. Pęcherz może samoistnie pęknąć w wyniku tarcia lub ucisku. Płyn z pęcherza może również ulec wchłonięciu w sposób naturalny.   Zaleca się, aby nie naruszać struktury pęcherza i nie przebijać go celowo. Jeśli pęcherz zostanie przebity i dojdzie do przerwania ciagłości naskórka, zwiększa się ryzyko infekcji, co wydłuży czas gojenia.

Jak długo utrzymują się pęcherze?

Zwykle pęcherze goją się samoistnie w ciągu tygodnia. Niekiedy mogą powodować ból, zwłaszcza, jeśli dojdzie do podrażnienia otartej skóry. Dlatego warto przykryć pęcherz specjalnym plastrem, aby go chronić.

Jak pozbyć się pęcherzy?

Aby zapobiec powstaniu lub opatrzyć już powstały pęcherz, można zastosować specjalistyczny plaster na pęcherze. Czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje plastrów na pęcherze? Salvequick oferuje oba rodzaje plastrów, które służą różnym celom. A zatem, jak działają plastry na pęcherze?

Plaster Blister Prevention Salvequick to hydrokoloidowy opatrunek, który stosuje się, zanim pojawi się pęcherz. Plaster chroni przed uciskiem i tarciem i w ten sposób zapobiega powstaniu pęcherza.

Plaster Blister Rescue Salvequick należy stosować, gdy pęcherz już się pojawił. Plaster ten ma hydrożelowy opatrunek o niższej przyczepności do skóry, dzięki czemu można go łatwo usunąć bez uszkodzania pęcherza.

Jak pozbyć się pęcherzy na stopach: Blister Rescue

W przypadku powstania pęcherza, postaraj się ograniczyć ucisk i tarcie w uszkodzonym miejscu, m.in. unikaj butów, które mogłyby powodować zwięksozne tarcie lub ucisk na pęcherz. Zastosuj plaster Salvequick Blister Rescue z opatrunkiem hydrożelowym, aby chronić pęcherz i zmniejszyć ucisk. Po nałożeniu plastra unikaj obuwia lub aktywności, która przyczyniła się do powstania pęcherza do czasu, aż ten się zagoi. Ta porada jest szczególnie ważna dla osób zastanawiających się, jak szybko wyleczyć pęcherze na stopach. Plastry na pęcherze Salvequick Blister Rescue są dostępne w kilku formatach dopasownych do różnej wielkości pęcherzy i ich możliwej lokalizacji:

  • Pęcherze na palcach u stóp: Jeśli cierpisz z powodu pęcherza na palcu u stopy, zastosuj plaster, który został opracowany specjalnie w tym celu – Blister Rescue Toes Salvequick.
  • Pęcherze na piętach: W przypadku pęcherza na pięcie, możesz użyć plastra Blister Rescue Heels lub Blister Rescue XL Salvequick, zależnie od wielkości zmiany.

 

 

 

Jak zapobiegać pojawianiu się pęcherzy na stopach: Blister Prevention

Pęcherze są skutkiem tarcia i ucisku, zwłaszcza w miejscu, gdzie skóra często bywa wilgotna. Dlatego najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu pęcherzy jest ograniczenie i wyeliminowanie potencjalnych źródeł tarcia i ucisku oraz zadbanie o suchość stóp. Pamiętaj również, że ryzyko powstania pęcherzy wzrasta, gdy stopy są rozgrzane i spuchnięte.

1. Zabezpiecz stopy przy użyciu hydrokoloidowego plastra na pęcherze.

Hydrokoloidowy plaster Blister Prevention Salvequick pomaga chronić skórę przed tarciem oraz zmniejsza ucisk. Im szybciej nałożysz plaster, tym skuteczniej zapobiegniesz pojawieniu się pęcherza na stopie. Używaj tego plastra w miejscu, gdzie skóra może być narażona na tarcie. Plaster Blister Prevention Salvequick dostępny jest w wersji na piety i na palce u stóp.

2. Przyzwyczaj stopy do nowego obuwia.

Najlepszym sposobem na uniknięcie powstania pęcherzy od noszenia nowych butów jest noszenie ich w domu przez pewien czas przed rozpoczęciem ich dłuższego używania. W ten sposób buty staną się bardziej miękkie i poznasz miejsca powodujące otarcia. Przyzwyczajając stopy do nowych butów należy założyć skarpetki aby chronić skórę przed otarciem.

3. Dbaj o suchość i czystość stóp.

Jeśli zamierzasz pokonać pieszo duże odległości, stosuj wygodne obuwie i często zmieniaj  skarpetki, tak aby stopy były zawsze suche i czyste. Dwie pary skarpetek mogą pomóc zmniejszyć tarcie pomiędzy butem a stopą. Załóż cienkie, gładkie skarpetki pod spód i nałóż grubsze skarpetki (np. wełniane) na wierzch. Sprawdź, czy skarpetki nie pomarszczyły się i czy nie jest ci w nich za ciasno. Pamiętaj, aby skarpetki zmieniać często, aby stopy nie były wilgotne. To szczególnie istotne, jeśli masz problem z nadmierną potliwością stóp. Nie używaj bawełnianych skarpetek, ponieważ w wiekszym stopniu chłoną wilgoć.

 

Jak tworzą się pęcherze?

Brak pęcherza

Aby uniknąć powstania pęcherza, możesz nałożyć plaster Blister Prevention Salvequick, który chroni skórę.

Gorący punkt na skórze

Kiedy skóra staje się gorąca, w krótkim czasie może pojawić się na niej pęcherz. Jeśli czujesz, że skóra zaczyna piec, to sygnał, że pod powierzchnią skóry doszło do uszkodzenia, które potencjalnie może zmienić się w pęcherz. Aby temu zapobiec, wyeliminuj źródło nacisku i tarcia. Możesz zabezpieczyć rozgrzane miejsce, przykrywając je tradycyjnym, hydrokoloidowym plastrem na pęcherze, który zmniejszy ucisk i tarcie, np. Blister Prevention Salvequick.

Pęcherz jest nienaruszony

Kiedy powstaje pęcherz, tworzy się kieszonka wypełniona płynem pomiędzy górnymi warstwami skóry. Jej celem jest ochrona głębszych warstw skóry i zamortyzowanie ucisku i tarcia, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i aby rana szybciej się wygoiła. Kiedy pojawi się pęcherz, spróbuj zmniejszyć ucisk i tarcie. Możesz chronić pęcherz plastrem na pęcherze opracowanym specjalnie do ochrony już uformowanych pęcherzy, np. Blister Rescue Salvequick.

Pęknięty pęcherz

Na tym etapie należy dokładnie oczyścić ranę i zadbać o ochronę pękniętego pęcherza odpowiednim plastrem. To niezwykle ważne ze względu na mozliwość wniknięcia bakterii do otwartej rany i ryzyko rozwoju infekcji. Zalecamy stosowanie plastra na pęcherze z hydrożelowym opatrunkiem, np. Blister Rescue Salvequick. To plaster, który chroni pęcherz, ale nie przykleja się do niego, dzięki czemu można go łatwo odkleić nie uszkadzając pęcherza. Uwaga: Nie należy odrywać martwej skóry na pęcherzu. Odpadnie ona  samoistnie, gdy w miejscu pęcherza powstanie nowa warstwa naskórka.

Zdarty pęcherz

O zdartym pęcherzu mówimy, gdy skóra ulegnie całkowitemu oderwaniu. Jeśli pęcherz nie jest właściwie chroniony, a tarcie nie ustaje, może dojść do całkowitego zdarcia pęcherza. Rana w miejscu zdartego pęcherza jest zwykle bardziej bolesna i podatna na zakażenie, a proces gojenia przebiega dłużej. Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić ranę, aby uniknąć jej zainfekowania. Następnie nałóż plaster przeznaczony do stosowania na pęcherze np. Blister Rescue z opatrunkiem hydrożelowym.

Produkty powiązane

Bibliografia:

  • American Academy of Dermatology Association. How to prevent and treat blisters. [2022-05-17]
  • Better Health Channel (2020). Blisters. [2022-05-17]
  • 1177 Vårdguiden (2018). Skavsår. [2022-05-17]

Może zainteresuje Cię także...