• Czas zapomnieć o pęcherzach !

  Pęcherze często tworzą się podczas chodzenia w nowych lub ciasnych butach, sandałach lub na wysokich obcasach . Ryzyko powstania pęcherzy  zwiększa się również, gdy stopy są ciepłe i spuchnięte, na przykład podczas treningu, chodzenia lub upałów.

  Kiedy utworzy się pęcherz, ciało często tworzy kopułkę pęcherza wypełnioną płynem, która zabezpiecza odparzenie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kopułka pęcherza pomaga ranie szybciej się zagoić. Unikaj przebijania pęcherzy ponieważ zwiększa to ryzyko infekcji i opóźnia gojenie się rany.

  Jeśli utworzy się pęcherz, powinieneś spróbować zminimalizować tarcie i nacisk na uszkodzone miejsce. Noś wygodne buty, które nie będą ocierać pęcherza. Użyj plasterów do ochrony pęcherzy, aby chronić pęcherze i przyspieszyć gojenie.

 • Poznaj najlepsze sposoby zapobiegania powstawaniu pęcherzy

  Przyzwyczajanie stóp do nowego obuwia
  Najlepszym sposobem na uniknięcie powstania pęcherzy od noszenia nowych butów jest noszenie ich w domu przez pewien czas przed rozpoczęciem ich dłuższego używania. W ten sposób buty staną się bardziej miękkie i poznasz miejsca powodujące otarcia. Przyzwyczajając stopy do nowych butów należy założyć skarpetki aby chronić skórę przed otarciem.

  Zabezpieczanie stopy przy użyciu plastra na pęcherze
  Zastosuj osłaniający plaster na pęcherze na narażone miejsca, w których buty powodują otarcia lub uciskają stopę. Plaster na pęcherze pomaga chronić skórę przed otarciem, zapobiega powstaniu pęcherza oraz zmniejsza nacisk. Im szybciej zastosujesz plaster na pęcherze, tym skuteczniej zapobiegniesz jego powstaniu.

  Suche i czyste stopy
  Jeśli masz zamiar przebyć duże odległości pieszo, ważne jest, aby używać wygodnych butów i często zmieniać skarpetki, aby stopy były suche i czyste. Dwie pary skarpetek mogą pomóc w redukcji tarcia między butami a stopami. Załóż cienkie, gładkie skarpetki pod spód i nałóż grubsze skarpetki na wierzch. Sprawdź, czy skarpetki nie pomarszczyły się i czy nie jest ci w nich za ciasno.

   

 • Jak należy opatrywać pęcherz?

  1. Oczyść pęcherz pod bieżącą wodą lub za pomocą środka do czyszczenia ran
  2. Sprawdź, czy skóra jest sucha i wolna od zanieczyszczeń, emulsji i olejków
  3. Przyklej plaster tak, by pokrywał on pęcherz i przykleił się na skórze wokół niego
  4. Pozostaw plaster na pęcherzu aż do czasu, gdy sam się odklei. Plaster może pozostać na pęcherzu przez kilka dni; czas ten jest różny dla różnych osób. Po odklejeniu się plastra oczyść pęcherz i zastosuj nowy plaster. Powtarzaj, czynność, aż pęcherz się zagoi.
  5. Aby usunąć plaster na pęcherz należy: rozciągnąć go ostrożnie w kierunku/równolegle do skóry (nie należy ciągnąć w górę)