Postępuj zgodnie z naszym prostym, 3-stopniowym przewodnikiem leczenia małych ran

 • 1. Dokładnie oczyść ranę

  Prawidłowe gojenie się rany wymaga jej oczyszczenia, co pozwala obniżyć ryzyko infekcji i wspomaga proces gojenia.

  Zacznij od umycia rąk i oczyszczenia skóry wokół rany, by zapobiec jej skażeniu przez zanieczyszczenia. Następnie oczyść ranę spłukując zanieczyszczenia i bakterie wodą o temperaturze ciała, roztworem soli fizjologicznej lub płynem do oczyszczania ran. Ostrożnie osusz skórę wokół rany i pozostaw ją na kilka minut do wyschnięcia.

 • 2. Zabezpiecz ranę używając odpowiedniego plastra

  Następny krok to zabezpieczenie dopiero co oczyszczonej rany przed zanieczyszczeniami i bakteriami przy użyciu plastra.

  Wybierz odpowiedni rozmiar plastra, by opatrunek zakrywał całą ranę.
  Najlepsze zabezpieczenie zapewnia szerszy plaster, który posiada dodatkową część przylepną na materiale na wszystkich krawędziach opatrunku, zapewniając solidne dopasowanie..

  Wybierz odpowiedni typ plastra, zależnie od potrzeb: 

  • Nasze najlepsze plastry Aqua Block i Aqua Cover są w 100% wodoodporne, ale zarazem wysoce oddychające. Nadają się na większość ran i są gotowe na najtrudniejsze wyzwania, np. zabawy na świeżym powietrzu, trening, prysznic i pływanie. Plastry te również przyczyniają się do szybszego gojenia się ran.
  • Nasz tradycyjny plaster Aqua Resist jest perforowany, by zapewnić przewiewność opatrunku, a jednocześnie jest wodoodporny. Plaster ten jest dostępny w wielu różnych rozmiarach i kształtach.
  • Nasz plaster tekstylny (Textile) jest elastyczny i dzięki temu nadaje się na rany w miejscach podatnych na ruch, takich jak łokcie czy kolana.
  • Dla wrażliwej skóry opracowaliśmy plaster Sensitive z substancją klejącą niepodrażniającą skóry. Jest to ta sama substancja, jakiej używamy na plastrach dla dzieci.
 • 3. Zmieniaj plaster i oczyszczaj ranę codziennie.

  Zabezpiecz ranę używając plastra przez cały okres gojenia by zapewnić ochronę rany przed zanieczyszczeniami i bakteriami w procesie gojenia. Zmieniaj plaster i oczyszczaj ranę codziennie, by zapewnić jej prawidłowe gojenie i zapobiec infekcjom.

   

 • Objawy infekcji

  Normalnym objawem jest, gdy na początku skóra wokół rany staje się trochę cieplejsza i nieznacznie zaczerwieniona. Ważne jest, by zapobiec jej zakażeniu. Do zakażenia mogło dojść gdy: skóra wokół rany staje się bardziej zaczerwieniona, wystąpi obrzęk i wzrasta ciepło, jeśli rana zacznie wydzielać ropę lub gdy ból się nasili.

  Jeśli zauważysz objawy zakażenia, ważne jest, aby czyścić ranę kilka razy dziennie środkiem do dezynfekcji ran. Zasięgnij porady medycznej, jeśli objawy nie zanikają lub wystąpią nowe objawy, takie jak gorączka.

 • Postępowanie z różnymi rodzajami ran:

 • Otarcia

  Dokładnie oczyść otarcie pod bieżącą wodą (o temperaturze ciała) lub za pomocą środka do czyszczenia ran, aby wypłukać zanieczyszczenia i bakterie. Jeśli trudno jest usunąć zanieczyszczenie, spróbuj je usunąć wkładając ranę do wody lub przez przyłożenie mokrego kompresu na ranę na kilka minut. Następnie usuń resztki zanieczyszczeń pęsetą i opłucz ponownie ranę.

  Gdy rana jest czysta i sucha, zastosuj plaster lub kompres, który zabezpieczy i okryje całą ranę. Zmieniaj plaster i oczyszczaj ranę codziennie, by dopilnować, żeby nie uległa ona zakażeniu.

 • Małe przecięcia

  Mniejsze przecięcia (mniejsze niż centymetrowe) zwykle można opatrzyć samemu. Wyczyść dokładnie przecięcie z zanieczyszczeń i bakterii. Ściśnij razem krawędzie rany i umocuj je w pozycji ściśle przylegającej, używając plastra chirurgicznego.

  Pozostaw plaster chirurgiczny na miejscu na parę dni, by krawędzie rany zdążyły się zagoić. Zabezpiecz ranę stosując plaster, który okryje całą ranę. Zmieniaj plaster i oczyszczaj ranę codziennie, by zabezpieczyć ją przed zakażeniem.

 • Głębokie lub większe rany cięte

  Jeśli cięcie jest głębokie, lub jeśli nie przestaje krwawić, zasięgnij porady lekarza. Jeśli cięcie jest większe niż centymetr, lub jeśli rozszerzyło się o więcej niż kilka milimetrów, może wymagać zszycia rany przez lekarza, które należy wykonać w ciągu kilku godzin. Jeśli masz przecięcie na dłoniach lub stopach, w pobliżu stawów i ścięgien, ważne jest, aby kontrolować, czy możesz poruszać stawami jak zwykle. Jeśli pojawi się z tym problem, lub jeśli będzie to powodowało dotkliwy ból, natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej.

  Jeśli rana mocno krwawi, unieś zranioną część ciała wyżej (ponad poziom serca). Zastosuj kompres na ranę i przyciśnij ją mocno, aby zatrzymać krwawienie.

 • Rany, które wymagają pomocy medycznej:

  Większe lub głębsze rany wymagają pomocy medycznej i nie powinno się ich opatrywać samodzielnie. Zastosuj kompres ochronny by zatrzymać krwawienie i udaj się do najbliższego szpitala.

  Zgłoś się do lekarza przy:

  • Ranach bardzo zabrudzonych
  • Dużych krwawiących ranach
  • Głębokich ranach ciętych lub kłutych
  • Ugryzieniach przez zwierzęta lub ludzi
  • Oparzeniach (jeśli nie są one małe lub powierzchowne)
  • Ranach, które nie przestają krwawić w ciągu pół godziny
  • Ranach na głowie, rękach lub stopach (jeśli nie są one powierzchowne)
  • Ranach, które mają oznaki zakażenia: zwiększone zaczerwienienie, opuchlizna, ciepłota lub ból skóry wokół rany, ranach, które zaczną wydzielać płyn lub ropę lub gdy wystąpi gorączka.